Більшість українців взагалі нічого не чули про цю країну. І тому навіть не здогадуються, які можливості вона приховує. Сотні наших земляків активно використовують ці можливості, живучи і працюючи у цій країні вічного літа (не переживайте, я розповім про все це детально у цій статті).
Важке життя українських заробітчан в Азії. (Фото Наталі Щеглової)
Я хочу поділитися вже систематизованою інформацією про роботу в Малайзії від Ореста Білоуса ( його сайт: http://mandruvaky.com), тому частина інформації буде напряму звідти, але крім цього розповім про свій особистий досвід.
Місячні заробітні плати:
Якісь життя за ці гроші виходить досить непогана – до кімнати, яку ви будете знімати за 150-300 доларів в місяць, входитимуть безкоштовні: басейни, сауни, джакузі, тенісні корти, тренажерні зали, та лаунжі на останніх поверхах з пальмами і вайфаєм.
Можна кожен день користуватися таксі (Uber, дякую що ти є) і кожного дня харчуватися в індійських, малайських, китайських, тайських, корейських, японських ресторанах на ваш вибір (це звісно ж не повний список, кухня тут дуже різноманітна).
Де шукати вакансії
Пошуки роботи у більшості займають від 2-х тижнів до двох місяців, частина роблять це ще до приїзду, що трохи важче, інші ― вже на місці. Вакансії в Малайзії знаходяться двома способами, на сайтах працевлаштування або сайтах безпосередньо компаній.
Сайти для пошуку: jobstreet.com.my, monster.com.my
Якщо вакансій на цих сайтах немає, але вам імпонує певна компанія звідти, варто зайти на її сайт, там буває більше інформації (наприклад, завжди актуальні вакансії Mindvalley, де працює купа українців).
І навіть якщо на сайті компанії, що вам подобається, нічого не сказано про роботу, можна написати їм листа, вкласти резюме і сказати, що дуже хочеться з ними працювати. Часто саме це і дає результат. Не чекайте на відповіді від усіх, 1\10 в кращому випадку. Частина компаній попросить про особисту зустріч, декому підійде скайп-інтерв’ю.
Вказуйте всі додаткові конференції, заходи, тренінги, в яких ви приймали участь. Обов’зково майте при собі дві рекомендації від попередніх роботодавців (англійською мовою) з їх контактами. Їм будуть дзвонити або писати.
Мова
Мова, якою потрібно готувати резюме та інші документи: англійська. З вами будуть проводити співдесіду: англійською. Мова, якою ви будете спілкуватися на роботі: англійська. Англійська – мова бізнесу в Малайзії і офіційна її мова. Ви не повинні знати жодної малайської, мандарину чи хінді.
мінімальний ― B2 (Vantage or upper intermediate);
комфортний ― C1 (Effective Operational Proficiency or advanced).
Якщо ваш нижчий, йдіть вчіться і не каламутьте воду.
Віза
Робочу візу (employment pass) повинен забезпечити роботодавець. На візу монжа подаватися як з України, так і на місці попередньо в’їхавши як турист. Термін, на який роблять візи = термін вашого контракту (1-2 роки). Якщо компанія має статус МSC, для них процес буде простішим, хоча в інших особливих проблем теж не буває.
Вартість візи: 5000 рингіт (1300 доларів).
Більшість роботодавців вирахує вам цю суму із зарплати щомісячно рівними долями, деякі (як Mindvalley) візьмуть витрати на себе.
Які документи вам потрібно підготувати заздалегідь: перекладений, завірений та апостильований диплом (або простіше, якщо він вже англійською, тоді підійде просто його скан).
Термін виготовлення візи: 3-4 тижні, на цей час видадуть тимчасовий дозвіл на перебування в Малайзії.
Малайзія безвізова для українців на 30 днів, але 1-2 рази можна безпроблемно виїздити на тиждень і повертатися знову.
Які спеціальності популярні
Найбільше шансів влаштуватися мають спеціалісти із дипломами (та гостро бажано ― досвідом роботи) в галузях:
Населяють її 3 основні нації – малайці, переважно мусульмани (45%), китайці (42%), переважно буддисти, і індійці (10%), в основному тамільської народності. Решта – експати. Між собою вони, як не дивно, дружать, і чудово спілкуються англійською, її ж обов’язково вивчають в школі.
В цілому, місто дуже зручне, але для пішоходів воно підходить менше, наприклад іноді легше викликати таксі щоб проїхати кілометр, ніж вимушено пробиратися поміж машин і автострад до потрібного місця пішки. Це мабуть найбільший мінус.
З плюсів – знання англійської місцевими, різноманітна і смачна кухня, висока якість життя.
Також дуже відрізняється бюджет на сім”ю від бюджету однієї людини. Як ви здогадалися, я описуватиму бюджет на одного.
Я визначив для себе, що 600$ цілком вистачає на все. Мабуть, якщо затягнути пасок, то може вистачити і 300$.
Місцеве таксі – відносно недороге, $0.80 за посадку + $0.30 за кожний кілометр, а якщо користуватися Uber – то це ще дешевше.
Громадський транспорт по місту коштує $0.25 – 0.50 за поїздку.
Алкоголь, як це часто буває у мусульманських країнах, дорогий, наприклад келих пива в барі може бути $5-7.
Географічно столиця дуже зручна для подорожей!
Якщо ви втомилися від бетонних джунглів міста, то на вибір є купа дешевих напрямків, як всередині країни так і за її межами.
Високогір’я Кемерон – у цьому чудовому місці я провів 3 чудових дні всього за 80$, включно з добиранням від/до столиці, екскурсією з гідом по всіх класних місцях, проживанням і харчуванням в місцевих китайських, малайських, індійських та інших ресторанах
Живописність цього місця зашкалює
Екзотичні рослини
Дрімучі ліси, як з “Аватару”
І не менш екзотична фауна
А як щодо подорожей за кордон?
Поряд – популярні курорти Таїланду, незвідані джунглі на Борнео, райське Балі, надсучасний азійський тигр Сінгапур, до Камбоджі і В”єтнаму – подати рукою. І візу зарані треба робити хіба що в сусідні Індонезію або Філліпіни, а так – у більшість країн тут поруч, не проблема отримати по прильоту.
Пригадуєте це місце з фільму “Пляж” (2000) з Ді Капріо? Єдине що там відеомонтажем домалювали ще одну скелю, щоб це була ніби закрита лагуна. Але й в реальності я був вражений красотою цього місця. Шкода тільки що воно потерпає від масового туризму. Давайте порахуємо, скільки коштує туди дістатися з КЛ.
1) Доїхати з міста в аеропорт КЛ (2$)
Все. 84$ і ви на райському тропічному екзотичному острові неземної краси.
Якщо вам більше подобається Балі – це буде не набагато дорожче.
І навіть в самій Малайзії є багато подібних класних місць.
Зацініть кришталево-чисту водичку на малазійських островах Perhentian.
Не дарма Малайзія напакована експатами зі всіх країн світу, всі вони приїхали туди поєднувати працю з активним способом життя і розвагами. Щоденні безкоштовні вечірки в басейнах на дахах багатоповерхівок за рік стануть для вас буденністю. Перельоти на сусідні острови або навіть країни на суботу-неділю або у відпустку не будуть звучати так дивно, як зараз. За такі “відпочинки” українці віддають $2000-3000 раз на два роки, а для вас вони будуть коштувати $50-150 включно із перельотами (не опечатка), що ми тут вже довели.
Можливо, і ви спробуєте свій шанс?