Малайзія. Ще не так давно я небагато знав про цю країну. У мене було уявлення, що там живуть мусульмани, що вона відносно розвинена країна регіону, хоч і далеко позаду сусіднього Сінгапура, і що там знаходяться відомі вежі-близнюки Петронас, свого часу найвищі в світі. Все.

 

Особисто мені ці вежі здаються найбільш фотогенічним місцем в столиці. Особливо вночі. Вікіпедія каже, що кожна вежа заввишки 375 метрів (з шпилем 451,9 м) має 88 поверхів (не просто так: це щасливе число для китайців, яких у місті проживає аж 43%). При відкритті вони були найвищими хмарочосами у Євразії. Зараз це найвищі вежі-близнюки у світі. (Фото моє)

Більшість українців взагалі нічого не чули про цю країну. І тому навіть не здогадуються, які можливості вона приховує. Сотні наших земляків активно використовують ці можливості, живучи і працюючи у цій країні вічного літа (не переживайте, я розповім про все це детально у цій статті).

Річ в тому що влітку 2015-го мені випала доля багатенько дізнатися про цю країну: я мав щастя 3 місяці постажуватися в одній чудовій компанії, розташованій у столиці країни Куала-Лумпурі і дізнатися все-все-все про те як живуть малазійські експати, перед тим як з накопиченим досвідом поїхати в самостійні мандри, поєднуючи це з онлайн бізнесом.
А живуть вони не те щоб погано.
Приблизно так:

 Важке життя українських заробітчан в Азії. (Фото Наталі Щеглової)

 

 
Важливо сказати, що робота у Малайзії це не виживання від зарплати до зарплати, як це є зазвичай в Україні.

Я хочу поділитися вже систематизованою інформацією про роботу в Малайзії від Ореста Білоуса ( його сайт: http://mandruvaky.com), тому частина інформації буде напряму звідти, але крім цього розповім про свій особистий досвід.

Місячні заробітні плати:

 
― мінімальні для нас, експатів: $800 – $1100;
 ― реальні: $1100 – $1800; 
― високі, але реальні: $1800 – $3000. 
В IT сфері – може бути вдвічі вище. 
 

 Якісь життя за ці гроші виходить досить непогана – до кімнати, яку ви будете знімати за 150-300 доларів в місяць, входитимуть безкоштовні: басейни, сауни, джакузі, тенісні корти, тренажерні зали, та лаунжі на останніх поверхах з пальмами і вайфаєм.

Можна кожен день користуватися таксі (Uber, дякую що ти є) і кожного дня харчуватися в індійських, малайських, китайських, тайських, корейських, японських ресторанах на ваш вибір (це звісно ж не повний список, кухня тут дуже різноманітна).

Де шукати вакансії

Пошуки роботи у більшості займають від 2-х тижнів до двох місяців, частина роблять це ще до приїзду, що трохи важче, інші ― вже на місці. Вакансії в Малайзії знаходяться двома способами, на сайтах працевлаштування або сайтах безпосередньо компаній.

Сайти для пошуку: jobstreet.com.my, monster.com.my

Якщо вакансій на цих сайтах немає, але вам імпонує певна компанія звідти, варто зайти на її сайт, там буває більше інформації (наприклад, завжди актуальні вакансії Mindvalley, де працює купа українців).

 Там, до речі, працював і я
 Їх офіс в Куала-Лумпурі може потягатися по інтер”єру з гуглівським. Може, спробуєте податись? 🙂

 

І навіть якщо на сайті компанії, що вам подобається, нічого не сказано про роботу, можна написати їм листа, вкласти резюме і сказати, що дуже хочеться з ними працювати. Часто саме це і дає результат. Не чекайте на відповіді від усіх, 1\10 в кращому випадку. Частина компаній попросить про особисту зустріч, декому підійде скайп-інтерв’ю.

Порада: Шукайте компанії, які мають статус MSC, вони більше зацікавлені в міжнародних працівниках і їм легше отримувати для них візи.Яким повинно бути резюме?
Великим. Малазійці люблять багатосторінкові CV, де можна хвалитися скільки завгодно.

Вказуйте всі додаткові конференції, заходи, тренінги, в яких ви приймали участь. Обов’зково майте при собі дві рекомендації від попередніх роботодавців (англійською мовою) з їх контактами. Їм будуть дзвонити або писати.

Мова

Мова, якою потрібно готувати резюме та інші документи: англійська. З вами будуть проводити співдесіду: англійською. Мова, якою ви будете спілкуватися на роботі: англійська. Англійська – мова бізнесу в Малайзії і офіційна її мова. Ви не повинні знати жодної малайської, мандарину чи хінді.

 Необхідний рівень англійської
мінімальний ― B2 (Vantage or upper intermediate);
комфортний ― C1 (Effective Operational Proficiency or advanced).
Якщо ваш нижчий, йдіть вчіться і не каламутьте воду.

Віза

Робочу візу (employment pass) повинен забезпечити роботодавець. На візу монжа подаватися як з України, так і на місці попередньо в’їхавши як турист. Термін, на який роблять візи = термін вашого контракту (1-2 роки). Якщо компанія має статус МSC, для них процес буде простішим, хоча в інших особливих проблем теж не буває.

Вартість візи: 5000 рингіт (1300 доларів).

Більшість роботодавців вирахує вам цю суму із зарплати щомісячно рівними долями, деякі (як Mindvalley) візьмуть витрати на себе.

Які документи вам потрібно підготувати заздалегідь: перекладений, завірений та апостильований диплом (або простіше, якщо він вже англійською, тоді підійде просто його скан).

 Термін виготовлення візи: 3-4 тижні, на цей час видадуть тимчасовий дозвіл на перебування в Малайзії.

Малайзія безвізова для українців на 30 днів, але 1-2 рази можна безпроблемно виїздити на тиждень і повертатися знову.

Які спеціальності популярні

Найбільше шансів влаштуватися мають спеціалісти із дипломами (та гостро бажано ― досвідом роботи) в галузях:

Високі шанси
― нафта і газ;
― ІТ (найвищі зарплати);
― викладачі, особливо по вузькопрофільних темах (для університетів);
― інженерія; 
― архітектори. 
Нормальні шанси
― маркетинг, аналітика;
― продажі;
― офісні роботи.
 Звичайно, можливі і інші варіанти, просто я про них не знаю. Але якщо ваша спеціальність “Вчитель української мови та літератури”, мені шкода.
Трохи про столицю – Куала Лумпур (прим. Олексія – це вже суто з мого досвіду)

Населяють її 3 основні нації – малайці, переважно мусульмани (45%), китайці (42%), переважно буддисти, і індійці (10%), в основному тамільської народності. Решта – експати. Між собою вони, як не дивно, дружать, і чудово спілкуються англійською, її ж обов’язково вивчають в школі.

 

Десь на вулицях Куала Лумпуру

 В цілому, місто дуже зручне, але для пішоходів воно підходить менше, наприклад іноді легше викликати таксі щоб проїхати кілометр, ніж вимушено пробиратися поміж машин і автострад до потрібного місця пішки. Це мабуть найбільший мінус.

З плюсів – знання англійської місцевими, різноманітна і смачна кухня, висока якість життя.

Давайте порахуємо, скільки коштує життя експата в Куала Лумпурі

 

Оскільки у Малайзії я прожив 3 місяці, то можу реалістично розповісти про те, скільки ж потрібно грошей, щоб комфортно жити там, зокрема в столиці Куала-Лумпурі.Відразу скажу, що в будь-якій країні ціна подорожей і відпочинку та ціна життя будуть кардинально відрізнятися. Спершу розповім про витрати на життя, не включаючи подорожі.
Щоб дістати для вас ці дані, я цілий місяць рахував всі до одної витрати з максимальною деталізацією. На скріншоті видно частину цього процесу. Там же ви можете побачити, що на деякі вечірки-квартирники без гостинця не пускають))
Ваші витрати, можливо, будуть відрізнятися від моїх, бо вони залежать від рівня комфорту, до якого ви звикли. Хтось, економлячи, знімає квартиру на окраїнах міста і харчується тільки вдома, щоб не витрачатись на ресторани, а хтось вибирає фешенебельні апартаменти в центрі, і арендує машину з водієм, наприклад. У моєму прикладі це буде щось середнє – комфорт, але без надмірності.

Також дуже відрізняється бюджет на сім”ю від бюджету однієї людини. Як ви здогадалися, я описуватиму бюджет на одного.

Я визначив для себе, що 600$ цілком вистачає на все. Мабуть, якщо затягнути пасок, то може вистачити і 300$.

Особисто у мене на день витрати варіювалися від $2 до $40, в середньому це виходить $10-12 щодня. Сюди входить таксі, кафе&ресторани, іноді закупи в супермаркеті, також поодинокі покупки взуття і одягу.
 Крім цього потрібно додати щомісячні витрати (приблизно $310 у моєму випадку). Безлімітне членство у фітнес клубі коштує до 40$/міс (йога, басейн, спротзал і багато інших штук), аренда кімнати потягне 150-300$, не включаючи інтернет і комуналку.

 Місцеве таксі – відносно недороге, $0.80 за посадку + $0.30 за кожний кілометр, а якщо користуватися Uber – то це ще дешевше.

 

 

 

Громадський транспорт по місту коштує $0.25 – 0.50 за поїздку.
Алкоголь, як це часто буває у мусульманських країнах, дорогий, наприклад келих пива в барі може бути $5-7.

 

Географічно столиця дуже зручна для подорожей!

 Якщо ви втомилися від бетонних джунглів міста, то на вибір є купа дешевих напрямків, як всередині країни так і за її межами.

Високогір’я Кемерон – у цьому чудовому місці я провів 3 чудових дні всього за 80$, включно з добиранням від/до столиці, екскурсією з гідом по всіх класних місцях, проживанням і харчуванням в місцевих китайських, малайських, індійських та інших ресторанах

Чайні плантації в Cameron Highlands, 4 години їзди автобусом від КЛ

 

Живописність цього місця зашкалює

 

 

Екзотичні рослини

 

 

Дрімучі ліси, як з “Аватару”

І не менш екзотична фауна

 

 

 

А як щодо подорожей за кордон?

Поряд – популярні курорти Таїланду, незвідані джунглі на Борнео, райське Балі, надсучасний азійський тигр Сінгапур, до Камбоджі і В”єтнаму – подати рукою. І візу зарані треба робити хіба що в сусідні Індонезію або Філліпіни, а так – у більшість країн тут поруч, не проблема отримати по прильоту.

Пригадуєте це місце з фільму “Пляж” (2000) з Ді Капріо? Єдине що там відеомонтажем домалювали ще одну скелю, щоб це була ніби закрита лагуна. Але й в реальності я був вражений красотою цього місця. Шкода тільки що воно потерпає від масового туризму. Давайте порахуємо, скільки коштує туди дістатися з КЛ.

Maya Bay, Phi Phi Le Island, Krabi, Thailand (фото з інтернету)

 

1) Доїхати з міста в аеропорт КЛ (2$)

 2) Прилетіти в Крабі, Тайланд (28$).
Зробити візу по прильоту (30$)
Ціна вказана неакційна, в 1 бік. Якщо потрапите на розпродаж Airasia,  ціна в ОБИДВА боки по цьому напрямку буде близько 19$
 3) Взяти автобус з аеропорта до містечка Ао Нанг (4$) i корабель до острова Phi Phi Don (10$) 
 4) Взяти екскурсію по сусідньому острову Phi Phi Le (10$), де і розташоване це місце – Maya Bay – той самий Пляж.

 

 

 

Бухта Maйa, на острові Phi Phi Le, вид з Пляжу.
 

 Все. 84$ і ви на райському тропічному екзотичному острові неземної краси.

Якщо вам більше подобається Балі – це буде не набагато дорожче.

І навіть в самій Малайзії є багато подібних класних місць.

Зацініть кришталево-чисту водичку на малазійських островах Perhentian.

Не дарма Малайзія напакована експатами зі всіх країн світу, всі вони приїхали туди поєднувати працю з активним способом життя і розвагами. Щоденні безкоштовні вечірки в басейнах на дахах багатоповерхівок за рік стануть для вас буденністю. Перельоти на сусідні острови або навіть країни на суботу-неділю або у відпустку не будуть звучати так дивно, як зараз. За такі “відпочинки” українці віддають $2000-3000 раз на два роки, а для вас вони будуть коштувати $50-150 включно із перельотами (не опечатка), що ми тут вже довели.

Можливо, і ви спробуєте свій шанс?

 

 

   Велкам!