Провівши півтора місяці в цій північноафриканській мусульманській країні влітку 2014-го, я зробив висновок: тут дійсно є на що подивитися. Але для того, щоб отримати максимум від подорожі сюди, варто знати деякі речі наперед, адже на адаптацію до місцевих реалій може піти доволі багато часу.
Для початку, давайте розберемося, які асоціації у вас виникають, коли ви чуєте слово Туніс? Думаю, основні будуть такі:
– пляжні курорти
– Африка
– араби-мусульмани
– Карфаген
Так ось, скажу відразу, що в країні є не лише пляжні курорти, а й найбільша у світі пустеля Сахара, поблизу якої пасуться верблюди, і де мандрівники знаходять прихисток біля оазисів.
В путівниках ви знайдете багато варіантів турів у Сахару. Я ж відвідав оазис Ksar Ghilane неподалік селища Матмата і прокатався на верблюді по пустелі, що з урахуванням доїзду, ночівлі і вечері становило 700 грн (вдалося збити ціну майже вдвічі при торгуванні).
Так, це Африка. Але Північна Африка — це зовсім не та Африка, яку багато хто собі уявляє. Тут не бігають жирафи-носороги, і джунглів немає. Це все шукайте південніше, з іншого боку Сахари.
Та й живуть тут не зовсім араби. Рідна мова більшості місцевого населення – це арабська (місцевий діалект), але етнічно вони мікс всіх тих різноманітних народів (від фінікійців до берберів), які тут мешкали раніше або живуть навіть зараз.
До слова, внаслідок французької колонізації, більшість населення вільно володіє французькою, і написи всюди дублюються нею (що врятувало мене від необхідності вчити арабські букви).
І звісно ж, в Тунісі більше Давньоримських пам’яток, ніж у будь-якій іншій північноафриканській країні.
Одне з найкрасивіших містечок у цілій країні — це передмістя столиці Сіді Бусаїд, яке особиве тим, що всі будівлі пофарбовані в білий і синій кольори (власників, які забувають білити і фарбувати свої домівки, — штрафують).
І як не оминути увагою місця зйомок відомої ледь не кожному кіноепопеї Star Wars. В Тунісі знімалися ті епізоди, де події розгортаються на планеті Татуїн — батьківщині Енакіна Скайуокера (він же Дарт Вейдер). До речі, в країні дійсно існує містечко під назвою Tataouine.
Сцена з Зоряних Воєн — знято в Ksar Medenine, містечко на північ від Tataouine. Зараз в цих домівках живуть бербери — це їх традиційне житло.
Взагалі, фільм знімали в кількох різних місцях. Я ж побував тільки в селищі Матмата. Порівняйте кадр із життя із кадром з фільму:
Це все на що здатна камера телефону
Люк Скайуокер в кадрі
Так що ж потрібно знати, збираючись в подорож до Тунісу?
1. Мова: забудьте про англійську. Вас врятує знання базових фраз французькою. Альтернатива — тільки арабська. Вважайте, що вам дуже пощастило, якщо ви зустріли когось, хто говорить англійською. Але рекомендую все ж вивчити кілька фраз арабською, місцеві вас полюблять за це.
Aslema — добрий день, вітаю. Beslema — бувайте.
Salem — привіт.
Kif–kif — те саме.
Aishek — дякую (тунезійська арабська)
Shukran — дякую (звичайна арабська, але вони розуміють)
Esmi Ivan/Petro/Marichka, noskun fi Ukrania — Мене звати Іван/Петро/Марічка, я з України.
Emshi — давай, іди, ну ж бо, ходім (до речі в Алжирі так звертаються тільки до тварин, тому будьте обережні там)
І трохи французьких фраз, що стануть в нагоді:
à emporter, s’il vous plaît [ампорте сіль ву пле] — з собою (коли замовляєте сендвіч)
à droit / à gauche ici [а друа ісі]/[а гош ісі] — тут вліво/вправо (коли їдете в таксі)
Так, вам доведеться таксистові показувати куди їхати, вони не знають де знаходиться потрібна вам адреса, тільки район міста!
C’est tres beaucoup [се тре боку] — Це дуже дорого (торгуємося)
Avez-vous des cartes téléphoniques/de l’eau froide? [Аве ву де карт телефонік/дьо льо фруад] — У вас є картки щоб поповнити рахунок/холодна вода?
2. Транспорт
Скоріше за все ви прилетите в Туніс в оин із двох аеропортів:
– Tunis Carthage International Airport (він знаходиться в столиці, що дуже зручно)
– Enfidha-Hammamet international airport (якщо ви купуєте квиток через турфірму, то ви скоріш за все прилетите сюди).
Я купував квиток на skybus.kiev.ua i зі мною так і сталося. Добиратися звідси/сюди нелегко.
Оскільки громадський транспорт в містах не розвинений, вам залишатиметься або арендувати автомобіль, або використовувати доволі часто таксі.
Відразу розповім про особливості місцевого таксі. Скільки ж нервів мені коштували всі ці поїздки.
1) Вас завжди намагатимуться розвести. Це по дефолту. Сприйміть це як данність і просто будьте готові до цього як до того, що кожен день встає сонце, інакше — нерви не витримають.
2) Тут таксі ловляться прямо на вулиці. Тут не практикується виклик по телефону.
3) Ціна — дешево. Але є одне але (АЄОА — як каже Майкл Щур) — якщо все відбулося без розводів. Це може бути в районі 3 — 5 — 7 динарів, якщо їхати не через все місто. (1 динар був 7 гривень). Нічний тариф (після 21:00, на практиці — після 20:30) дорожчий на 50%.
4) У таксі встановлені лічильники. Якщо водій називає вам фіксовану суму відразу — посилайте його і вимагайте включити лічильник. (Вивчіть як це сказати по французьки)
5) Іноді вас попросять додатково платити за перевезення багажу. Якщо у вас великі сумки, варто обговорити це відразу.
6) Якщо ви ловите таксі в безпосередній близькості від вокзалів/аеропортів, з вас здеруть в 7 раз більше ніж це коштує. Пройдіться 5 хвилин і візьміть таксі десь далі.
7) Носіть з собою розміняні гроші. Я не раз стикався з ситуацією, коли в мене було з собою тільки 20 динарів, на лічильнику показує 7, а водій ухмиляється і каже, що проїзд 15, і ти нічого йому не доведеш. Даєш 20-ку і не очікуй здачі назад. Кажуть, завжди допомагає пригрозити поліцією, але я не пробував жодного разу.
Пункти можна продовжувати і далі, але це основні.
Якщо Ви хочете поїхати з одного міста в інше, то у вас є 3 варіанти:
– поїзди (дешево і сердито)
– автобуси (теж недорого)
– луажі (дорого, але зручно).
Для вітчизняного обивателя зазвичай не зрозуміло, що ж це за транспорт такий — louage.
Так ось, з вигляду це звичайна маршрутка.
Але по функціоналу — це інше.
Всього в луажі 8 місць, кожне коштує в середньому 5 динарів (35 грн). Чіткого розкладу немає, і луаж виїжджає тільки коли куплені всі 8 місць. Тому ви можете або чекати, або викупити решту місць.
3) Це більше стосується запобіганню культурного шоку
Сміття. Всюди. Гори. Сморід.
Добре, я погарячкував, не всюди, але майте на увазі, що після демократичної Революції в Тунісі більше не можна змушувати в»язнів прибирати вулиці, а комунальникам не доплачують, тому вони постійно страйкують. А прибирати нема кому.
4) Традиційна кухня
Спробуйте чорбу — їх фірмовий трохи гострий суп , бріку (тісто, фаршироване тунцем і ще купою інгредієнтів, засмажене в олії) — подають з лимоном, кашу кус-кус, гострий салат з харіссою, аіжу (макарони з перцем) і запийте чаєм з м»ятою (the a la menthe).
5) Скільки брати грошей з собою?
Припустимо, що квиток у вас вже є (мені обійшовся 4900 грн в 1 бік) і з візою питання ви вирішили (якщо є ваучер від турфірми — безвізово до 1 місяця).
Готуйтеся, що витрачатися ви будете приблизно так, як і в Україні, плюс-мінус. Але ціни нижчі. Нижче подаю деякі приклади цін (з урахуванням курсу 7 гривень за 1 динар).
Вода мінеральна 1,5 л = 3 грн
Проїзд у таксі = 2,5 грн, коли сідаєш + 15 коп набігає кожні 7-10 секунд. Вночі на 50% дорожче. Максимум довелося заплатити 100 грн, з врахуванням розводу. Вночі поїхати на інший бік міста — приблизно 70-90 грн.
Міжміський автобус або поїзд = обійдеться в 40-100 грн в більшості випадків.
Вечеря в кафе = 70-100 грн (три страви, напій)
Ночівля в хостелі — 70-100 грн/ніч (іноді навіть пощастить мати інтернет).
Актуальні ціни ви можете подивитися на сайті numbeo.com
6) І наостанок, Вам дуже знадобиться путівник Lonely Planet.
Дуже допоможе з логістикою та по інших речах.
Наприклад, там є адреси і номери хостелів, а в інтернеті їх вдень з вогнем не знайдеш.
Там же ви зможете прочитати, в які містечка варто поїхати і що там робити, адже в межах даної статті немає можливості розповісти про всі регіони країни і про всі міста.