Можливо ви чули, можливо ні, словосполучення Digital Nomads, що буквально означає “цифрові кочівники”, і сьогодні ми розберемо хто ж вони такі, щоб ви вирішили – чи хотіли б ви стати одним із них, і якщо так – то знали, з чого треба почати.
Якщо коротко – це люди, які використовують інтернет-технології, щоб працювати віддалено, і подорожують паралельно з роботою, заробляючи онлайн. Це фрілансери, онлайн-підприємці або люди, яким роботодавці дозволяють працювати віддалено. І тому, вони можуть робити це з будь-якої точки планети, водночас відвідуючи найкрасивіші місця на планеті, якщо є таке бажання. І оскільки такий спосіб життя – це не відпустка, а звичний режим, то у них є можливість залишатися в мандрах або жити за кордоном стільки, скільки хочеться.
Насправді, не тільки діджитал номади можуть жити і заробляти, багато подорожуючи. Такий стиль життя доступний кільком категоріям людей, і хоч це не основна тема сьогоднішньої статті, я вам коротко опишу ці формати роботи і подорожей:
- Свобода по вихідних. Це наймані працівники, що повинні працювати в офісі, але кожні вихідні роблять собі міні-відпустки. Особливо це зручно для тих, хто живе в Європі або Азії, де є багато лоукост-авіаліній, і де за півгодини можна недорого долетіти зі свого міста в яку-небудь екзотичну локацію і провести там чудовий вікенд. Один мій товариш працює в Європі і літає так щовихідних на узбережжя Франції, Греції, Італії, Іспанії, вивчаючи місцеву кухню.
- Навчання за кордоном. Досить багато моїх друзів свого часу обрали програми навчання за кордоном, щоб як одна із цілей, провести відносно тривалий час в іншій країні, що подобається. Це стосується європейських програм Erasmus, стипендійних програм для навчання/досліджень в США чи Великобританиї (найбільш престижні – Fulbright і Chevening), та інших (як Darmasiswa для навчання в Індонезії). Насправді в Google ви знайдете купу сайтів зі списками стипендійних програм і грантів (наприклад, Unistudy). Також багато хто їздить на більш короткочасні проекти, як літні школи або тренінги. На Unistudy є багато пропозицій.
- Волонтерство за кордоном. EVS або AIESEC дозволяють вам поїхати на соціальний проект, де вам забезпечать проживання, або навіть будуть платити кишенькові гроші за вашу допомогу.
- Стажування за кордоном – для тих, хто готовий попрацювати півроку-рік у зарубіжній компанії по спеціальності, на стартову зарплату (як для молодих випускників), але здобуваючи міжнародний досвід. Той же AIESEC також пропонує цей варіант – я так працював у Індії у digital marketing агенції RabbitDigital.in.
- Робота в туризмі. Працюючи в турагенстві, ви можете їздити в оглядові тури, щоб потім туристам розповідати про умови проживання в конкретних готелях бажаної країни. Також ви можете бути гідом і проводити екскурсії чи організовувати прийом для гостей на місці (у тій країні, яка подобається). Дехто працює самостійно і організовує тури і вивозить групи людей у різні локації в гори, на яхтинг, в джунглі і так далі (як ONELIFE).
- Підробіток на місці. Ви можете просто поїхати в чужу країну і там викладати англійську, працювати барменом, робити масажі, навчати серфінгу – що завгодно. І як тільки набридне – їхати далі, і продовжувати працювати у новій локації. До речі, вчителі англійської дуже затребувані в Азії і там їм платять 500-2000 USD в місяць за подібні послуги, залежно від країни і вашого досвіду.
- Онлайн заробіток – це те, чим живуть Digital Nomad’и. Про це детальніше ми й поговоримо у даній статті.
Як я взагалі дізнався, що такий формат роботи існує і що він реальний кожному? Ще коли я навчався в університеті, я підсвідомо розумів що не хочу засиджуватися в одному місці. І тоді, кілька років тому мені натрапила на очі книжка Тіма Феррісса “4-hour workweek”, яка буквально відкрила очі на те, що, виявляється, у світі є мільйони людей, які живуть по іншому.
Тім Ферріс у цій книжці розповідає:
1. Як перекласти рутинні справи, які вам не цікаві на інших людей, за невелику плату
2. Як позбутися від 50% вашої роботи за 48 годин, використовуючи забуті принципи одного італійського економіста
3. Як замінити довгу важку кар’єру короткими, інтенсивними періодами роботи з періодичними відходами на «міні-пенсію»
4. Як навчити вашого боса цінувати продуктивність вашої праці більше, ніж витрачений на цю працю час.
5. Як створити автоматичний грошовий потік за 2-4 тижні
6. Як вивільнити додатковий час, використовуючи «низькоінформаційну дієту»
7. Як отримати безкоштовне житло по всьому світу і знижку на авіаквиток до 50% -80%
8. Як заповнити порожнечу і створити наповнене сенсом життя після того, як ви позбудетеся від роботи і від офісу.
Вони можуть працювати кілька годин на тиждень і заробляти більше, ніж офісні працівники.
Вони можуть займатися улюбленою справою, яку для себе визначать, а не змушувати себе терпіти ту роботу, яку нав’язують.
Їм не треба проситися про відпустку чи про можливість попрацювати з дому.
Я тоді дав собі слово, що знайду спосіб стати одним із них, хоча особливого розуміння, як цього досягти – не було. На той момент було тільки неймовірне бажання вирватися із свого звичного ритму життя. Але з єдиним доходом від стипендії (750 грн) і потім ще роботи (4000 грн) цього зробити було неможливо, та навіть якби дохід був більший, все одно на подорожі часу б не вистачало. А хотілося вирушити у кількамісячні мандри і реально побачити світ.
Забігаючи наперед, я скажу, що в мене вийшло стати digital nomad’ом і зрозуміти, що дійсно потрібно для того, щоб прийти до такого стилю життя. Ще поки я був в університеті, я вивчав різні можливості і набирався досвіду від справжніх digital nomad’ів, як таке здійснити, і врешті-решт, через пару років після того і коли мене вже ніщо не тримало, – я поїхав у свою першу тривалу мандрівку (півтора місяці), у Північну Африку (Туніс). Одразу на наступний день після отримання диплому.
На той час я вже вмів заробляти віддалено і далі такі поїздки і життя за кордоном у різних стали нормою мого життя. Майже півроку в Індії, 3 місяці в Малайзії, і безліч коротших поїздок по Азії і Америці, 23 відвідані країни і 4 континенти – вже в моєму “портфоліо”, і я навіть на момент написання цього тексту знаходжуся на Шрі-Ланці, вона ж острів Цейлон.
Країна No. 23 #travel #srilanka
Отже, основний Digital Nomad принцип, який мені подобається – це географічна свобода. Тобто, ти можеш полетіти будь-коли і будь-куди, якщо в тебе не горять проекти, звичайно. Захотілося на море в якусь екзотичну країну – відкриваєш Skyscanner, пібираєш квиток і завтра зранку вже вилітаєш.
Другий Digital Nomad принцип – це свобода особистості. Тобто, ти відчуваєш себе вільною людиною, а не рабом системи. Часто наймана робота – в кращому разі – золота клітка. Тобі платять за те, що ти ніби стаєш власністю свого роботодавця. Більше про це написав Стів Павліна у статті “10 reasons to never get a job” – див. переклад українською. Тобто, ти не можеш ставити свої умови, ультиматуми, ти маєш просити, з позиції слабкості, а не сили. Просити про те, щоб попрацювати з дому, просити підвищення зарплати, просити вихідний. А якщо твоє прохання не задовольнили – або мусиш терпіти, або стаєш “безробітним”, щоб потім знайти ще одного “хазяїна”. Але тільки, якщо ти не Digital Nomad. Вони самі хазяїни свого життя.
Третій принцип Digital Nomad-а – це фінансова свобода. Тобто, твій дохід не залежить від однієї людини чи компанії. В тебе завжди як мінімум кілька роботодавців чи клієнтів, і як тільки хтось не влаштовує – ти кажеш йому “до побачення”, бо знаєш, що це не єдине твоє джерело прибутку. Як тільки твоя практика стає успішною – твій дохід дозволяє жити і подорожувати там де хочеться і коли хочеться. І збільшувати його можна значно легше і швидше, ніж на кар”єрній стежині у якійсь компанії. Тому це фінансова свобода.
Тож як почати заробляти подорожуючи?
Зазвичай, все починається з того, що в твоєму оточенні випадково починають з’являтися реальні люди, що вже прийшли до такого бажаного лайфстайлу, і ти розумієш, що це не міф, а дійсність і дороги назад немає. Ти починаєш вивчати і моделювати те, що роблять вони, адаптуючи їх досвід під себе.
Найперше – це визначення своєї “ніші” у інтернет-світі. Це та сфера і діяльність, якою ти будеш займатися. Якщо ви ще не читали мою підбірку “77 послуг, за які вам готові платити в інтернеті” – то завантажуйте зараз. Там є схема, де розписані всі ці послуги, і вам залишається тільки вибрати ту, що вам подобається. Також я там даю інструкції, як зробити правильний вибір, і стартувати після цього.
По-друге, треба розуміти стратегію свого розвитку далі. У мене пішов не один рік на те, щоб перепробувати різні стратегії і нарешті прийти до успішної фінансово онлайн діяльності. Якщо ж є розуміння, що робити крок за кроком – цей час скорочується. У мене є брошура на допомогу “Шлях фрілансера: 5 етапів розвитку“. Більше про неї написано на цій сторінці.
Також важливо розібратися, який тип віддаленої діяльності вам подобається. Це може бути дистанційна робота на підприємця або компанію, чи навіть на дві – три одночасно. Або фріланс, де ви берете одиничні проекти, і отримуєте за них оплату, а не працюєте на наперед визначену зарплату. Або суміщення першого і другого. Ваша фріланс практика може згодом перерости у повноцінний онлайн-бізнес, коли ви почнете наймати собі помічників і систематизуєте процеси. Або ж ви можете прямо зі старту розпочати побудову інтернет-бізнесу, яким можна керувати з будь-якої точки планети. Якщо відчуваєте, що вам для цього вистачає досвіду, звісно.
Стосовно останнього – тут теж можуть бути варіанти. Це може бути бізнес у сфері послуг, наприклад – веб-студія або маркетингова агенція, де виконується робота на замовлення. Або SAAS – software as a service – де ви надаєте доступ до вашого програмного забезпечення, скриптів. Або ж ви спікер, тренер, коуч чи консультант у певній сфері, і продаєте свій досвід і експертність. Або ви продаєте фізичні товари, як інтернет-магазин. Зараз є багато варіантів, де вам не потрібно мати фізичний склад і офіс, щоб проводити таку діяльність. Наприклад, дропшипінг на Амазон, чи на товарах з Китаю.
Але всі починають з одного – пробують хоч щось і намагаються заробити там свій перший долар. Далі легше.
Якщо є сумніви в якій сфері розвиватися – можна спробувати кілька таких, де низький поріг входу.
До речі, є біржі фрілансу такі як work-zilla.com i fiverr.com, де можна виконувати роботу, яка не вимагає особливих навичок і підготовки. Там є купа таких простих занять, на яких можна потренуватися і заробити свої перші гроші в інтернеті, а головне – зрозуміти яким же видом діяльності хотілося б займатися надалі.
Є і більш грошовиті біржі, найбільша з них Upwork.com – але туди варто йти якщо ви вже відчуваєте що стали спеціалістом у конкретній сфері, там трохи вищий поріг входу.
Вони всі цікаві тим, що зробивши для когось одиничну задачу, ви можете спрацюватися надалі, і це може перерости у стабільну занятість. Якщо вам цікаво – можете попроситися на роботу і працювати віддалено на зарплату. Багато хто так успішно робить.
Зі 100 ваших заявок на роботу на біржах вас можуть призначити виконавцем приблизно на 10 проектах, і з них ви можете знайти як мінімум 1-го постійного роботодавця, що вже достатньо, щоб заробляти подорожуючи.
У наступній статті я більше розповім про те, де знайти першого клієнта/роботодавця онлайн, а для тих, хто вже працює онлайн – як збільшити потік клієнтів за рахунок використання кількох джерел “трафіку” одночасно. Якщо у вас і так достатньо клієнтів, ви дізнаєтеся, як надалі збільшувати ціни без страху, що клієнтів стане менше. Відразу скажу, що найбільше людей на початку стикаються саме з тим, що не вистачає роботи, не вистачає тих, хто готовий за неї платити. Я сам через це проходив, запускаючи агенцію онлайн-реклами Remote-Leads.com тому з власного досвіду розповім, що працює добре, а що ні.
Мені цікаво наступний матеріал підоготувати більше з врахуванням вашої конкретної ситуації. Тому напишіть внизу коментар – чим ви займаєтеся і яка проблема No. 1 зараз існує на вашому шляху, рішення якої дозволило б зробити вашу практику успішнішою (відповім особисто). А також, нагадую, що підбірку “77 послуг, за які вам готові платити в інтернеті” можна завантажити тут.